Harmonik Formasyonla İşlem Stratejisi (Harmonic Trade)

Harmonik formasyonlara göre işlem yapmak için bu formasyonları fibonacci çizerek tespit etmeniz ve fiyatların D seviyesinden döneceğini öngörürdüğümüz işlem stratejileridir.

Gününüzü harmonik formasyon aramayla geçirmek yerine ,wolf formasyonundaki gibi, bunu göstergelere bırakmak daha olur. Harmonik göstergesi herhangi bir formasyon tespit ettiğinde alış işlemleri için mavi üçgenler, satış işlemleri kırmızı üçgenler oluşturur.

O zaman göstergemize göre işlem stratejimizi yazalım;

İlk önce fibonacci düzeltme seviye ayarlarımızı aşağıda bulunan resimdeki gibi yapıp kaydedelim.

Burada mevcut fibonacci düzeltme seviyelerinin yanına “/ %$” girerek fibonacci seviyelerinin yanında fiyatın da gözükmesini sağlıyoruz. Daha sonra mevcut fibonacci seviyelerine ilave olarak resimde de görüldüğü gibi %14.4 seviyesini ekleyip Tamam tuşuna basarak kaydediyoruz.

Oluşan formasyonlarda C’den D noktasına bir fibonacci düzeltme seviyesi çiziyor ve aşağıdaki resim gibi bir sonuç alıyoruz.

Resimdeki oluşan formasyona göre işlem stratejimizi yazacak olursak;

D noktasından aşağı dönmesini beklediğimiz fiyatın aşağı dönerek %14.4 seviyesini görmesiyle işleme giriyoruz. Bu seviyeye Duran Satış (Sell Stop) emri girebilirsiniz.

İşleme girer girmez D noktasının tepesini Zarar Kes (SL) seviyesi olarak belirleyip, %50 seviyesini TP1 ve %61.8 seviyesini ise TP2 olarak alarak işlemimizin sonuçlanmasını bekliyoruz.

*Gösterge ayarları gönderilen şablon (template) ile kullanmanızı tavsiye ederim. Gösterge ayarları değiştirilerek her formasyoda işleme girmek yerine mükemmel oluşan formasyonlarda işlem yapılması sağlanmıştır.

D noktasının hemen sağında bulunan yeşil ince çizgiler ise D noktasının en fazla çıkabileceği yerleri göstermektedir. D noktası tekrar yükselirse gösterge repaint yaparak yeni bir D çizer veya en üst yeşil çizgiyi geçmesiyle formasyonu komple siler. Bu durum siz işlemde olmadığınız için sizi etkilemez. Sonuçta siz fiyatın dönüp %14.4 seviyesine ulaştığında işleme gireceksiniz.

Gösterge ve şablon dosyasını İNDİR

52 thoughts on “Harmonik Formasyonla İşlem Stratejisi (Harmonic Trade)”

 1. Sn.İpek bu stratejiye otomatik al sat nasıl ekleyebiliriz. 4 saatlikte 300-400 pip getirisi var gibi gozukuyor. Birde son olarak , portfoydeki enstrumanlarda bu harmonic ler olustugunda alarm veriyor mu yoksa tek tek grafiklere bakmamız mı gerekiyor?

 2. 5-15-30 hatta saatlik formasyonlarda , 14.4 ten 50 yada 61.8 e gelmesi 100-200 pip gibi birşey. işin içine spreadde girince kar marjı kalmıyor gibi gözüküyor. bilmem siz ne dersiniz?

 3. tek tek grafiklere ekleyip bakmanız gerek. Aynı anda açık grafikleri indicator ayarlarından alarm eklerseniz herhangi biri sinyal verirse işleme girebilirsiniz

 4. ben şahsen h1 altı kullanmak hiçbir stratejiyi ama alt periyotlarda 100 pip kazandırıyorsa küçümsemek yerine kıymatini bilmek lazım.

 5. Sn.Ipek , 100 pipi kucumsemekten dolayi degil. Ekran basında fazla zaman geciremedigim icin ve spreadden dolayı takip zor olur. Ha bir robot olur bu islemleri yapar o ayrı. O yuzden 4 saatlikte fazla pip yakalamak daha mantıklı gibi

 6. öncelikle teşekkürler, oldukça yararlı bi gösterge.
  ancak stop loss'u D noktasına koyduğumda stop oluyorum genelde ve grafik geri dönüyor. stoploss seviyesi için başka bir öneriniz olur mu? yoksa atr ya da fibodan daha aşağıda bi seviyemi belirlemek gerekir?

 7. D noktasının bira üstüne koyarsanız sorun olmuyor yurtdışı piyasasında ama türkiye forex firmalarında sl olmadan fiyat dönmez malesef

 8. Selamlar.pz hamonic ucretli oldu içinmi? Bir kaç gün sonra çalışmıyor gırafikte kayboluyor.defalarca yeni grafigde denedim bir türlu uçkenler gelmiyor.bilginiz varmı.sizde de böylemi oluyor.mesala kaç gündür kulanıyorsun merak ettim.teskkürler.

 9. Devamlı uçuşan kelebekler görmek istiyorsanız gösterge ayarlarından mükemmel üçgen bulunca göster olarak ayarlı bunu kaldırarak tüm kelebekleri görebilirsiniz. Gönderdiğim şablon dosyasında bu şekilde ayarlı. Siz göstergeyi yeni bir grafiğe eklerseniz göstergenin sorunsuz çalıştığını görürsünüz. Sorun şu an piyasada bir fırsatın olmaması.

 10. Mesele üçgenin fazlalıgi deyil hiç bişey görünmüyor yani birsüre sonra görev görmüyor.heralde öylemi ayarlanmış birkaç gün denemek için.bilemiyorum.sildim rekrar yükledim.olmuyor.satın almak zorunda bırakıyor galiba.

 11. çok teşekkürler indikatörü indirdim ve metatarderın ındıkatör bölümünüe kaydettim sablonuda teml
  pletes yazan klasöre kaydettim ama sablonlardan eklediimde sadece beyaz mumlarla sayfa acıyor sadece indikatörü eklediğimde çalışıyor amplitude yazan ayarı 12 çıkıyor bu ayarı doğrumudur

 12. hocam emeğiniz çok sağolun şablonu yüklemek istiyorum indirdiğim şablonu metatraderin içinde templates klasörünün içine kayıt ediyorum tekrar şablonlardan açtığımda sadece beyaz mumlar çıkıyor yardımcı olurmusunuz

 13. Merhaba Yasin Bey,

  yazılarınız için çok ama çok teşekkürler. Bu işin başındayım daha :). Yazılarınız benim için çok önemli. Tüm sorulara da cevap vermeniz sabrınızın göstergesi. Bilene de bilmeyene de hiç bir şekilde usanmadan yorum yazmanız takdire şayan. Benim sorum şu yasin bey. indikatörü indirdim ve ex4 uzantılı dosyayı indikatör klasörüne, tpl uzantılı dosyayı templates klasörüne attım. şablonu da yükledim ancak bu fibonacci düzeltme seviyelerini zor da olsa ekle menüsünde buldum. Ancak bunu neye göre grafikte çizeceğim. hangi noktaya dokunarak yukarı veya aşağı çizeceğim. yardımcı olursanız çok sevinirim. Başarılar

 14. Yasin hocam m15 veya m30 gibi düşük zaman dilimlerinde kullansak olur mu yoksa h4 ve d1 gibi zaman dilimlerinde mi kullanalım, birde sinyal veriyor sanırım sistem değilmi alert ayarları var. emeğiniz için teşekkür ederim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir